top of page

Bireysel Koçluk

İyi bir koç oyunu değiştirebilir, harika bir koç hayatınızı değiştirmenize vesile olabilir.

Sevinçten Havalara Uçmak

‘’ Karşı karşıya kaldığınız problemleri mevcut düşünce yapınızla çözemezsiniz, zira onlar zaten mevcut düşünce yapınızın ürünleridir.~ Albert Einstein’’

İnsanlar bana koçluğun hayatlarında nasıl bir fark yarattığı hakkında sorduklarında, ilk olarak onlara şunu söylüyorum; Koçluk hayatınız veya kendinizle ilgili daha önce göremediğiniz şeyleri ortaya çıkarır. Böylece eksik veya geliştirilmesi gereken yanları görmeye başlayarak istediğiniz hayatı ‘’yeniden yaratmak’’ için harekete geçersiniz.

Çoğu insan değişiklik yapmak istiyor ama nasıl yapacaklarını bilmiyorlar. İşte bu noktada, insanlara göremediklerini görmeleri ve bilmediklerini öğrenmeleri için yardımcı oluyorum, böylece daha önce bir türlü harekete geçemedikleri herşey için harekete geçmelerini sağlıyorum.

Bu sürecin ilk adımı, bakış açımızı değiştirmeye cesaret etmektir. Hepimizin kendi bakış açısı vardır ve bu inançlarımıza, değerlerimize ve yaşam deneyimlerimizle şekillenir. Ancak genelde insanlar, neye inandıklarının nasıl değişeceklerine dair  oynadığı rolü keşfettiklerinde aydınlanırlar. Size bir zamanlar hizmet eden, koruyan ve rahatlık sağlayan inançlar, şimdi değişiklik yapmaya ihtiyacınız olan konu neyse onun karşısında bir engel oluşturuyor olabilir. İçsel olarak neler olup bittiğini anlayamamak birşeylerin değişmesi gerektiği hissi ile birleşince ruhumuzda gerilim ve çatışma yaratır. Yapabileceğimiz en iyi şey ise bu süreci kendi iyiliğiniz için kullanmak kullanmak ve size vermek istediği mesajı anlamak. Böylece önünüzde yeni bir kapı açabilirsiniz ve bu kapı da sizi değişime götürebilir.

Koçluk alan bir kişi bu değişim isteği ve kaybolmuşluk arasındayken çalıştığı koç ile birlikte bu içsel gerilimin vermek istediği mesajı keşfeder ve engelleri bulur. Sonrasında ise hayatını istediği yönde evriltmek üzere bir sürece başlanır.

İçimizdeki engeller ise;

Korkular - Hangi korkular beni geri tutuyor?

İnançlar - Beni sınırlayan hangi inançlara sahibim?

Varsayımlar - Belki de gerçek olmayan neyi varsayıyorum?

Göremediklerinizi aydınlattığınızda, zorluklara karşı netlik, özgüven ve en önemlisi cesaretle yaklaşabilirsiniz. Ardından, bir plan oluşturmak ve bu planı uygulamak kalır. Ve işte değişim böyle mümkün olur. Değişimi mümkün kılan şey, göremediklerinizi görmeye cesaret etmektir.

bottom of page