top of page

HAYAT AMACINI BULDURAN EGZERSİZ

Sabahları yataktan kalkmakta zorlanıyor musunuz? Hayatınız sanki bir film gibi ve siz sadece izleyici konumunda mısınız? Birşeyleri değiştirmeniz gerektiğini biliyor ancak nereden başlayacağınızı bilemiyor musunuz? Bir önceki postta hayat amacından bahsetmiştim. Hayat amacını bulmaniz için size yardımcı olabileceğini düşündüğüm bir egzersizi yazıyorum. Hadi kendinize güzel bir kahve yapın, rahatsız edilmeyeceğiniz bir alana gidin ve kendinize amacınızı keşfetmek için 1 saat vakit verin…

Hazırsanız başlayalım…

Hayat amacınız bundan bir çıkarınız olmasa bile yapacağınız ve yaparken tatmin, mutluluk hissettiğiniz, kendinizi bulduğunuz keşfettiğiniz alandır.


1. Ufak bir beyin fırtınası yaparak başlayın. Hayatta tutkuyla yaptığınız şeyleri alt alta yazın. Bu sizin yapmayı en çok sevdiğiniz ''şeyler'' listesi olacak.

2. Şimdi de neleri kolaylıkla yapabildiğinizi ve hangi alanlarda doğal bir yatkınlığınız/ yeteneğiniz olduğunu listeleyin.

Unutmayın herkesin iyi olduğu en az bir konu vardır. Henüz farkında olmayabilirsiniz.

3. Bugüne kadar üstesinden gelebildiğiniz konuları alt alta yazın. Bunların üstesinden gelmek için hangi yönlerinizi kullandınız? Belirtin.


Buraya kadar cevap vermekte zorlandıysanız içsel sabotörleriniz fazlaca aktif demektir. Böyle bir durumda yakın çevrenize bu soruları sorarak yardım isteyebilirsiniz.


Aşağıdaki soruların cevaplarını yazın;

• Para kazanmasan bile yapacağın o iş ne olurdu?

• Yakın çevren tarafından hangi konularda yetenekli olarak biliniyorsun?

• Ölmeden önce ''şunu yapmak istiyorum'' dediğin şey nedir?

• Çalışmaya ihtiyacın olmayacak kadar çok paran olsa ne yapmak isterdin?

• Mükemmel geçen bir günü hayal et. Nasıl tanımlardın?

• Hangi faaliyetler seni heyecanlandırıyor?

Tüm bu sorulara verdiğin cevaplar doğrultusunda kendin için şu cümleyi doldurur musun? Bu senin hayat amacını temsil eden cümle olacak;


Ben ..................................................... yapan/eden bir .....................................................'im.


Örnek: Ben insanlara kişisel gelişimlerinde yardım eden profesyonel bir koçum.

Comments


bottom of page